Achievements
ANNUAL INTER-SCHOOL RESULT 2016-17
SR. NO. NAME STD. EVENTS PLACE
HDFC ERGO QUIZ CONTEST - CITY WINNERS
1. ANMOL CHOKSHI IX    
2. HARSH RAO IX    
3. ANUSHKA BOTHRA VIII    
AQUA REGIA - NATIONAL 2ND POSITION
1. RANVEER SONI X    
2. SHYAM IYER X    
DISTRICT ATHLETICS CHAMPIONSHIP
1. TAMANNA PANDA VII 80 METER HURDLES SILVER
      100 METER RUN BRONZE
2. YUTHIKA PATIL X 100 METER HURDLES SILVER
3. SHREYA KARIA X 100 METER HURDLES BRONZE
DISTRICT HOCKEY CHAMPIONSHIP
1. U-14 BOYS     2ND PLACE
2. U-15 BOYS     2ND PLACE
DISTRICT SWIMMING CHAMPIONSHIP
1. KUNAL SHROFF VIII   SILVER
DISTRICT JUDO CHAMPIONSHIP
1. TANAY KOTHARI IX   SILVER
2. ATHARVA RANJANE IX   BRONZE
NATIONAL LEVEL SWIMMING - DIVING COMPETITION
1. YASHRATAN SURANA VIII 3 METER SPRING BOARD BRONZE
STATE LEVEL SWIMMING - DIVING COMPETITION
1. YASHRATAN SURANA VIII 3 METER SPRING BOARD SILVER
2. YASHRATAN SURANA VIII 1 METER SPRING BOARD BRONZE
DISTRICT LEVEL ATHLETICS COMPETITION
1. KEVAL MORAKHIA X-A 5 KM WALK GOLD
2. MANAN BOKADIA X-D 100 METER HURDLE GOLD
3. KARAN SHAH X-B 3000 METER RUN SILVER
      1500 METER RUN SILVER
4. MANAN BOKADIA X-D TRIPLE JUMP BRONZE
DISTRICT LEVEL SWIMMING COMPETITION
1. YING LUNG KWAN X-B 50 METER BACK STROKE GOLD
  YING LUNG KWAN X-B 100 METER BACK STROKE SILVER
  YING LUNG KWAN X-B 200 METER BACK STROKe SILVER
2. YASHRATAN SURANA VIII 1 METER SPRING BOARD GOLD
  YASHRATAN SURANA VIII 3 METER SPRING BOARD GOLD
DISTRICT LEVEL HANDBALL COMPETITION
1. U/14 BOYS     BRONZE
DISTRICT LEVEL HOCKEY COMPETITION
1. U/14 BOYS     SILVER
ICSE STATE LEVEL ATHLETIC COMPETITION
1. KARAN SHAH X-B 3000 METER RUN SILVER
DISTRICT LEVEL JUDO COMPETITION
1. TANAY KOTHARI VIII-B   GOLD
2. ATHARVA RANJANE VIII-B   SILVER
MSSA INTER-SCHOOL SWIMMING - DIVING COMPETITION
1. YASHRATAN SURANA VIII 3 METER SPRING BOARD SILVER
MSSA INTER-SCHOOL JUDO COMPETITION
1. TANISH NISHAR IV-A   GOLD
2. AARYA RANJANE IV-A   SILVER
3. PRASHAM NISHAR III-A   BRONZE
4. TANAY KOTHARI VIII-B   GOLD
MAYORS CUP INTER SCHOOL JUDO COMPETITION
1. PRUTHVI KOTHARI III-A   GOLD
2. PRASHAM NISHAR III-A   GOLD
INTER SCHOOL SKATING COMPETITION
1. HARITANSH MEHRA IV-A   SILVER
2. PRUTHVI KOTHARI III-A   GOLD
3. TANAY KOTHARI VIII-B RING 1 GOLD
      RING 2 GOLD
      RING 3 GOLD
      ROAD 1 GOLD
WAGALE SPORTS MSSA EXCELLENCE AWARD - JUDO
1. TANISHQ NISHAR IV-A    
INTER SCHOOL KARATE COMPETITION
1. SHUBHANKAR DEOSTHALE II-A KATHA BRONZE
2. FRAHAAN MANIKOT II-A KATHA SILVER
3. LIYANA MANILOT II-B KATHA GOLD
      KUMITE SILVER
4. PADMINI KARNIK II-B KATHA BRONZE
      KUMITE GOLD
5. NIMAY SHAH IV - A KATHA SILVER
DIVISIONAL LEVEL JUDO COMPETITION
1. TANAY KOTHARI VIII   SILVER
INTER - SCHOOL CHESS COMPETITION
1. PREM PATEL V-A   SILVER
DIVISIONAL LEVEL SWIMMING - DIVING COMPETITION
1. YASHRATAN SURANA VIII 3 METER SPRING BOARD GOLD
  YASHRATAN SURANA VIII 1 METER SPRING BOARD GOLD

Education School Hours
STD. I  TO X : 7.45 a.m. TO 2.00 p.m.
TEACHERS : 7.40 a.m. TO 2.25 p.m.
FRIDAY ACTIVITIES : 2.00 a.m. TO 2.45 p.m.
OFFICE HOURS : 8.00 a.m. TO 3.00 p.m.

Visiting Hours Principal

The Principal will grant interviews to parents on Wednesday and Friday between 9-00 a.m. to 11-00 a.m., only.

Co-ordinators / Teachers

The co-ordinators and teachers of the Primary and Secondary section will be available between 2.05 pm. to 2.25 p.m. on working days (except Friday)

The school will remain closed on Saturdays and Sundays. No school business will be conducted on school holidays.

Contact Details

Tel: 022-22187102,
Fax: 22189944,
E-mail: principal@gdsomani.org,
www.gdsomani.org